e-Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

Władysławowo - podstawowe informacje

11 maj 2011r.

Władysławowo, miasto w województwie pomorskim, jest najbardziej na północ wysuniętym skrawkiem Polski. Obejmuje obszar od Karwieńskich Błot po Zatokę Pucką i leżące na Mierzei Helskiej Chałupy. W granicach miasta po reformie administracyjnej 1 975 ę. znalazło się 7 miejscowości o łącznej powierzchni 33,7 km2 i są to kolejno od wschodu na zachód: Chałupy, Władysławowo, Chłapowo, Jastrzębia Góra, Tupadły, Ostrowo i Karwia. Północną granicę miasta wytycza linia brzegowa Bałtyku.


Władysławowo - kultura, oświata, turystyka

21 maj 2011r.

Wśród placówek kulturalno-oświatowych we Władysławowie należy wymienić bibliotekę, która wraz z filią w Jastrzębiej Górze i punktem bibliotecznym w Karwi liczy ponad 40 tys. woluminów, Muzeum Latarnictwa Polskiego - jedno z niewielu tego typu w Europie, powstałe w 1 963 r. z inicjatywy Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a także kino "Albatros" ze 1 38 miejscami. W murach latarni rozewskiej mieści się również izba pamięci poświęcona Stefanowi Żeromskiemu. Organizacją życia kulturalnego zajmują się znajdujące się na terenie miasta placówki: Miejski Ośrodek Kultury oraz Morski Klub Kultury mieszczący się w Domu Rybaka. Latem większość imprez plenerowych odbywa się na estradach Władysławowa, Jastrzębiej Góry i Chałup.


Tupadły koło Jastrzębiej Góry

01 lipiec 2011r.

Tupadły to prastara osada. Podobno jeszcze za czasów pogańskich na wzgórzach wśród lasów rozpalano tu ogniska. Niektórzy twierdzą, że ogień na Rozewiu jest jakimś echem tego faktu: Wykopaliska archeologiczne dały podobne wyniki, jak w Jastrzębiej Górze. Badania z 1936 r. odkryły cmentarzysko płaskie z wczesnej epoki żelaza, a badania powierzchniowe z lat 1 979 i 1 980 przyniosły odkrycie obozowiska z mezolitu.