e-Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1  [2]

Charakterystyka flory Pobrzeża Słowińskiego i Kaszubskiego

11 luty 2011r.

W strefie pobrzeża istnieje wiele siedlisk z nim związanych i do niego tylko ograniczonych. Całokształt panujących w tych siedliskach warunków pozwala na rozwój roślin o charakterze oceanicznym. Gatunki atlantyckie właściwe, ograniczone w swym występowaniu w zasadzie wyłącznie do tzw. Prowincji Atlantyckiej w Europie, tj. do obszarów sąsiadujących z wybrzeżem Atlantyku, wykraczają niekiedy dalej ku wschodowi i dlatego też mogą się znaleźć na południowo-zachodnich wybrzeżach Bałtyku.


Biała wydma

24 kwiecień 2011r.

Aż do skraju plaży zimowej dochodzą fragmenty najszerzej rozprzestrzenionego na białych wydmach zbiorowiska traw nadmorskich - wydmuchrzycy piaskowej i piaskownicy zwyczajnej (.Elymo-Ammophiletum). Niewielkie nawet zróżnicowanie siedlisk zajmowanych przez ten zespół roślinny przyczynia się do jego zmienności. Przy skraju plaży zimowej spotkać w nim można liczne skupienia honkenii piaskowej, rośliny najbardziej odpornej na panujące tam warunki.


Wydma ruchoma

28 marzec 2011r.

Wydma ruchoma Największe na naszym wybrzeżu, a zarazem najwyższe są wydmy ruchome na Mierzei Łebskiej. Obejmuje je prawną ochroną Słowiński Park Narodowy. Na pozostałych odcinkach wybrzeża człowiek walczy z wydmą ruchomą, ustala i zatrzymuje ją. Wydmy ruchome na Mierzei Łebskiej bywają nazywane „Białymi Górami". Określa się je także mianem "polskiej Sahary", co jednak nie jest zbyt trafne, gdyż różnic między "Białymi Górami" a piaszczystą częścią Sahary jest z pewnością więcej niż podobieństw.


Roślinność brzegów klifowych

02 wrzesień 2011r.

Wysokie, urwiste brzegi morza nazywane są klifowymi od angielskiego wyrazu "klif" który oznacza stromy brzeg. Bywają też, znacznie jednak rzadziej, określane terminem faleza od francuskiego słowa to samo znaczenie. Odcinki klifów są na Pobrzeżu Słowińskim i Kaszubskim znacznie krótsze od wybrzeży wydmowych.


Strona 2 z 2, < Poprzednia  1  [2]