e-Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1  2  [3]  4  5  Następna >

Jastrzębia Góra - kąpielisko

01 July 2011r.

Jastrzębia Góra to jedno z najpiękniej położonych kąpielisk nadmorskich w Polsce. Ludzi przyciąga piękna, drobnoziarnista plaża, ciągnąca się wąskim pasem u stóp wysokiego (33 Pn), urwistego brzegu, a także mikroklimat i nowoczesne urządzenia rekreacyjne. W latach 1934-1936 odkryto tu na 3 stanowiskach ślady osadnictwa z wczesnej epoki żelaza. Badania wykopaliskowe przeprowadzone niedawno (1975-1980) odkryły obozowisko z epoki mezolitu (środkowa epoka kamienia: 8000-4200 I. p.n.e.).


Tupadły koło Jastrzębiej Góry

01 July 2011r.

Tupadły to prastara osada. Podobno jeszcze za czasów pogańskich na wzgórzach wśród lasów rozpalano tu ogniska. Niektórzy twierdzą, że ogień na Rozewiu jest jakimś echem tego faktu: Wykopaliska archeologiczne dały podobne wyniki, jak w Jastrzębiej Górze. Badania z 1936 r. odkryły cmentarzysko płaskie z wczesnej epoki żelaza, a badania powierzchniowe z lat 1 979 i 1 980 przyniosły odkrycie obozowiska z mezolitu.


Ostrowo - Jastrzębia Góra - Karwia

03 July 2011r.

Ostrowo, położone na Kępie Ostrowskiej i otoczone przez bagna i mokradła, znajduje się 900 m od morza. Pół kilometra dalej na zachód jest ujście Czarnej Wdy. Na południe od osady na przestrzeni 20 km2 rozciągają się Bielawskie Błota. Badania wykopaliskowe z>lat 1975-1976 odkryły obozowisko z epoki mezolitu (8000-4200 I. p.n.e.), a badania powierzchniowe z lat 1 979 i 1 981-1 982 osadę otwartą z neolitu (4200-1 700 I. p.n.e.).


Karwia koło Jastrzębiej Góry

07 July 2011r.

Karwia to osada i letnisko nadmorskie o pięknej, szerokiej plaży. Może być polecana ludziom pragnącym szczególnie spokojnego odpoczynku. Karwia jest przygotowana do przyjęcia około 5000 wczasowiczów. Wzmiankowana po raz pierwszy w 1274 r., była wówczas prawdopodobnie lokowana na prawie chełmińskim. Podobnie jak Ostrowo otoczona jest zewsząd błotami. Mieszkańcy wsi nie należeli do zamożnych. Pod koniec XVI w. rybacy zamieszkali w Karwi płacili kościołowi w Strzelnie daninę w wysokości pięciu ryb rocznie.


Legendy Rozewskie

12 May 2011r.

Tajemniczy przylądek rozewski doczekał się wielu legend, które po dziś dzień żyją wśród okolicznych mieszkańców, a także wzbudzają żywe zainteresowanie przybyszów. Prócz legend dawnych, zadomowionych w tradycji ludowej, tworzone są nowe, jak w przypadku legendy o Żeromskim. Znanym ich zbieraczem, twórcą i propagatorem jest Franciszek Fenikowski. Zbierał je i spisywał skrupulatnie. Niektóre słyszał od Władysława Wzorka, inne znał od Augustyna Necla, którego był literackim opiekunem. Przekazał je niezwykle barwnie i poetycko, przytoczę więc kilka z nich za Fenikowskim w wielkim skrócie i uproszczeniu.


Położenie i podział geograficzny Pobrzeża Słowińskiego i Kaszubskiego

14 July 2011r.

Pobrzeża Słowińskie i Kaszubskie obejmują środkową część pasma pobrzeży południowego Bałtyku, leżących w granicach naszego kraju. Zgodnie z najnowszym podziałem fizyczno-geograficznym, przedstawionym przez J. Kondrackiego (1978), obszar naszych zainteresowań mieści się całkowicie w obrębie podprowincji Pobrzeży Południowobałtyckich, i to w granicach dwóch makroregionów: Pobrzeża Koszalińskiego (= Pobrzeża Słowińskiego) i Pobrzeża Gdańskiego.


Kształtowanie się linii brzegowej pobrzeża

15 March 2011r.

Kształtowanie się linii brzegowej pobrzeża Kształtowanie się krajobrazu naszych wybrzeży datuje się od schyłku plejstocenu. Stałemu obniżaniu się lądu, charakterystycznemu dla południowych wybrzeży Bałtyku, towarzyszył proces abrazji, zachodzący na krawędziach wyniesień pochodzenia lodowcowego, podobnych do tych, jakie obecnie widzimy na naszym Pomorzu. Badania geologiczne, połączone z pomiarami dna Bałtyku w rejonie Ławicy Słupskiej, Mielizny Łebskiej oraz Płycizny Rozewskiej umożliwiają odtworzenie dawnej rzeźby obszarów przybrzeżnych. Mimo iż jest ona dziś silnie zniszczona ruchem fal, a zarazem wyrównana przez osady denne, geomorfologowie, tj. geografowie prowadzący badania nad rzeźbą powierzchni Ziemi, potrafią określić i wyznaczyć kolejne etapy cofania się lodowca skandynawskiego także w strefie dziś zalanej wodami Bałtyku. Obok kilku pasów rozmytych moren czołowych można było także nanieść na mapy przebieg dawnych pradolin. Mają one, podobnie jak wszystkie nasze wielkie pradoliny, przebieg równoleżnikowy.


Strona 3 z 5, < Poprzednia  1  2  [3]  4  5  Następna >