e-Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

Karwia

08 June 2010r.

Karwia. W odległości około 5 km na zach. od Jastrzębiej Góry, a 15 km od Władysławowa leży nad samym morzem stara wieś rybacka Karwia (od 1973 r. część miasta Władysławowa). Za wałem wydmowym i pasem lasu ciągnie się szeroka, piaszczysta plaża. Mniej korzystnie przedstawia się teren na południe od osiedla.


Władysławowo - podstawowe informacje

11 May 2011r.

Władysławowo, miasto w województwie pomorskim, jest najbardziej na północ wysuniętym skrawkiem Polski. Obejmuje obszar od Karwieńskich Błot po Zatokę Pucką i leżące na Mierzei Helskiej Chałupy. W granicach miasta po reformie administracyjnej 1 975 ę. znalazło się 7 miejscowości o łącznej powierzchni 33,7 km2 i są to kolejno od wschodu na zachód: Chałupy, Władysławowo, Chłapowo, Jastrzębia Góra, Tupadły, Ostrowo i Karwia. Północną granicę miasta wytycza linia brzegowa Bałtyku.


Władysławowo - kultura, oświata, turystyka

21 May 2011r.

Wśród placówek kulturalno-oświatowych we Władysławowie należy wymienić bibliotekę, która wraz z filią w Jastrzębiej Górze i punktem bibliotecznym w Karwi liczy ponad 40 tys. woluminów, Muzeum Latarnictwa Polskiego - jedno z niewielu tego typu w Europie, powstałe w 1 963 r. z inicjatywy Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a także kino "Albatros" ze 1 38 miejscami. W murach latarni rozewskiej mieści się również izba pamięci poświęcona Stefanowi Żeromskiemu. Organizacją życia kulturalnego zajmują się znajdujące się na terenie miasta placówki: Miejski Ośrodek Kultury oraz Morski Klub Kultury mieszczący się w Domu Rybaka. Latem większość imprez plenerowych odbywa się na estradach Władysławowa, Jastrzębiej Góry i Chałup.


Ostrowo - Jastrzębia Góra - Karwia

03 July 2011r.

Ostrowo, położone na Kępie Ostrowskiej i otoczone przez bagna i mokradła, znajduje się 900 m od morza. Pół kilometra dalej na zachód jest ujście Czarnej Wdy. Na południe od osady na przestrzeni 20 km2 rozciągają się Bielawskie Błota. Badania wykopaliskowe z>lat 1975-1976 odkryły obozowisko z epoki mezolitu (8000-4200 I. p.n.e.), a badania powierzchniowe z lat 1 979 i 1 981-1 982 osadę otwartą z neolitu (4200-1 700 I. p.n.e.).


Karwia koło Jastrzębiej Góry

07 July 2011r.

Karwia to osada i letnisko nadmorskie o pięknej, szerokiej plaży. Może być polecana ludziom pragnącym szczególnie spokojnego odpoczynku. Karwia jest przygotowana do przyjęcia około 5000 wczasowiczów. Wzmiankowana po raz pierwszy w 1274 r., była wówczas prawdopodobnie lokowana na prawie chełmińskim. Podobnie jak Ostrowo otoczona jest zewsząd błotami. Mieszkańcy wsi nie należeli do zamożnych. Pod koniec XVI w. rybacy zamieszkali w Karwi płacili kościołowi w Strzelnie daninę w wysokości pięciu ryb rocznie.