e-Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  Następna >

Jastrzębia Góra

08 czerwiec 2010r.

Jastrzębia Góra. Miejscowość letniskowa, należąca od 1975 r. do miasta Władysławowa, licząca około 900 mieszkańców. Leży na pn.-zach. krańcu Kępy Swarzewskiej, na wysoczyźnie morenowej osiągającej 32,8 m n.p.m., w odległości 8 km od centrum miasta. Dużą niedogodnością dla plażowiczów jest schodzenie na leżącą ponad 30 m niżej plażę. Słabszym i starszym osobom uniemożliwia to korzystanie z kąpieli.


Władysławowo - podstawowe informacje

11 maj 2011r.

Władysławowo, miasto w województwie pomorskim, jest najbardziej na północ wysuniętym skrawkiem Polski. Obejmuje obszar od Karwieńskich Błot po Zatokę Pucką i leżące na Mierzei Helskiej Chałupy. W granicach miasta po reformie administracyjnej 1 975 ę. znalazło się 7 miejscowości o łącznej powierzchni 33,7 km2 i są to kolejno od wschodu na zachód: Chałupy, Władysławowo, Chłapowo, Jastrzębia Góra, Tupadły, Ostrowo i Karwia. Północną granicę miasta wytycza linia brzegowa Bałtyku.


Władysławowo - kultura, oświata, turystyka

21 maj 2011r.

Wśród placówek kulturalno-oświatowych we Władysławowie należy wymienić bibliotekę, która wraz z filią w Jastrzębiej Górze i punktem bibliotecznym w Karwi liczy ponad 40 tys. woluminów, Muzeum Latarnictwa Polskiego - jedno z niewielu tego typu w Europie, powstałe w 1 963 r. z inicjatywy Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a także kino "Albatros" ze 1 38 miejscami. W murach latarni rozewskiej mieści się również izba pamięci poświęcona Stefanowi Żeromskiemu. Organizacją życia kulturalnego zajmują się znajdujące się na terenie miasta placówki: Miejski Ośrodek Kultury oraz Morski Klub Kultury mieszczący się w Domu Rybaka. Latem większość imprez plenerowych odbywa się na estradach Władysławowa, Jastrzębiej Góry i Chałup.


Jastrzębia Góra - Lisi Jar

29 czerwiec 2011r.

Jastrzębia Góra składa się z trzech osad: Rozewia, Lisiego Jaru i właściwej Jastrzębiej Góry. Naprzeciw Domu Wypoczynkowego "Górnik" wije się wąwóz erozyjny zwany Lisim Jarem. Tu 4 XI 1 598 r. wylądowała rozgromiona przez Szwedów i burze armada Zygmunta III Wazy. Król wypłynął z flotą liczącą 85 jednostek, powrócił z 24 statkami. Nie chcąc ryzykować dalej niebezpiecznej drogi tu wylądował i udał się na spoczynek do zamku w Krokowej. Fakt wylądowania upamiętnia tablica w Lisim Jarze.


Rozewie

20 czerwiec 2011r.

Rozewie to legendarne i jedyne w swoim rodzaju miejsce na mapie naszego kraju. Jest przylądkiem położonym na. północnym krańcu Kępy Swarzewskiej i właśnie najbardziej na północ wysuniętym skrawkiem Polski. Rozewie powszechnie znaną jest najpotężniejszej na Bałtyku latarni morskiej im. Stefana Żeromskiego. Nieco legend dotyczących teg miejsca znajdzie czytelnik na końcu informatora. W dokumentach obok polskiej nazwy Rozewie spotykamy także Rosehahut, Rosehaupt, Rekshoei i niemiecką Rixhófft. Na kamiennym przylądku natrc fiono na ślad osadniczy z epoki mezolitu (środkow epoka kamienia 8000-4290 I. p.n.e.).


Jastrzębia Góra - kąpielisko

01 lipiec 2011r.

Jastrzębia Góra to jedno z najpiękniej położonych kąpielisk nadmorskich w Polsce. Ludzi przyciąga piękna, drobnoziarnista plaża, ciągnąca się wąskim pasem u stóp wysokiego (33 Pn), urwistego brzegu, a także mikroklimat i nowoczesne urządzenia rekreacyjne. W latach 1934-1936 odkryto tu na 3 stanowiskach ślady osadnictwa z wczesnej epoki żelaza. Badania wykopaliskowe przeprowadzone niedawno (1975-1980) odkryły obozowisko z epoki mezolitu (środkowa epoka kamienia: 8000-4200 I. p.n.e.).


Tupadły koło Jastrzębiej Góry

01 lipiec 2011r.

Tupadły to prastara osada. Podobno jeszcze za czasów pogańskich na wzgórzach wśród lasów rozpalano tu ogniska. Niektórzy twierdzą, że ogień na Rozewiu jest jakimś echem tego faktu: Wykopaliska archeologiczne dały podobne wyniki, jak w Jastrzębiej Górze. Badania z 1936 r. odkryły cmentarzysko płaskie z wczesnej epoki żelaza, a badania powierzchniowe z lat 1 979 i 1 980 przyniosły odkrycie obozowiska z mezolitu.


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >