e-Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

Władysławowo - podstawowe informacje

11 maj 2011r.

Władysławowo, miasto w województwie pomorskim, jest najbardziej na północ wysuniętym skrawkiem Polski. Obejmuje obszar od Karwieńskich Błot po Zatokę Pucką i leżące na Mierzei Helskiej Chałupy. W granicach miasta po reformie administracyjnej 1 975 ę. znalazło się 7 miejscowości o łącznej powierzchni 33,7 km2 i są to kolejno od wschodu na zachód: Chałupy, Władysławowo, Chłapowo, Jastrzębia Góra, Tupadły, Ostrowo i Karwia. Północną granicę miasta wytycza linia brzegowa Bałtyku.


Władysławowo - kultura, oświata, turystyka

21 maj 2011r.

Wśród placówek kulturalno-oświatowych we Władysławowie należy wymienić bibliotekę, która wraz z filią w Jastrzębiej Górze i punktem bibliotecznym w Karwi liczy ponad 40 tys. woluminów, Muzeum Latarnictwa Polskiego - jedno z niewielu tego typu w Europie, powstałe w 1 963 r. z inicjatywy Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a także kino "Albatros" ze 1 38 miejscami. W murach latarni rozewskiej mieści się również izba pamięci poświęcona Stefanowi Żeromskiemu. Organizacją życia kulturalnego zajmują się znajdujące się na terenie miasta placówki: Miejski Ośrodek Kultury oraz Morski Klub Kultury mieszczący się w Domu Rybaka. Latem większość imprez plenerowych odbywa się na estradach Władysławowa, Jastrzębiej Góry i Chałup.


Chałupy

03 czerwiec 2011r.

Chałupy to dawna wieś rybacka. Leży na Mierzei Helskiej, 6 kilometrów od nasady półwyspu. Obecnie jest znanym letniskiem nadmorskim. Chałupy do dziś zachowały najbardziej, obok Kuźnicy, rybacki charakter spośród wsi leżących na półwyspie. Nazwę swą oficjalnie noszą od 1 920 r. Wcześniej zwały się Budziszewo (1664) i Ceynowa (1 796). Tę ostatnią nazwę nosiły także pod koniec XIX w. Obie nazwy wywodziły się od nazwisk rybaków tu zamieszkujących - Budzisza i Ceynowy, licznie spotykanych do dziś. Nazwa Ceynowa utrzymywała się do 1928 r. równocześnie z ludową - Chałupy.